Основні методичні вимоги до анкетування

Актуальність дослідження методу анкетування полягає у доступності його проведення, можливості залучити велику кількість респондентів, особливо на сучасному етапі проведення соціологічних опитувань, а також комбінувати найбільш ефективні методи проведення опитування для підвищення репрезентативності вибірки. Анкети, не будучи суворо регламентованим інструментом дослідження, мають високу гнучкість і можуть складатися для вирішення різноманітних завдань, що виникають у процесі практичної діяльності.

Анкетування належить до емпіричних методів дослідження. Анкета деякою мірою компенсує неможливість безпосереднього контакту з тим, для кого вона призначена. При цьому слід пам’ятати про орієнтовний характер інформації, отриманої за допомогою анкети. Тому особливу увагу практиків та дослідників має привертати саме питання належної організації процесу анкетування, який має складатися з послідовних етапів.

Варто зазначити, що перспективою сучасних досліджень має бути вивчення комбінації методів анкетування, оскільки подібні результати дадуть змогу отримати більш репрезентативні результати опитування з урахуванням специфіки географічних, соціальних та інших факторів.

Так, анкетування є найпоширенішим способом опитування, оскільки:

  • доступне основній масі дослідників, які не повинні мати спеціальної освіти;
  • не обмежує організаторів опитування, що не здатні швидко і легко вступати в контакт з людьми;
  • дозволяє охопити велику кількість людей;
  • дозволяє елементарними методами математичної статистики опрацьовувати одержані результати.

Аналіз останніх досліджень і публікацій показує, що емпіричні методи привертають увагу таких західних дослідників, як Дж. Б. Мангейм та Р. Річ; російських Г. Бакулєв, А. Дегтярьов, Б. Краснов; українських В. Єкінцев, М. Завгородня, В. Іванов, Ю. Ірхін, Б. Савченко і А. Даниленко та ін. Вони роблять спроби структурувати емпіричні методи та виділити їхні функції та значення. Але й досі не в повній мірі в науковій літературі розкрито роль емпіричних методів, не приділено достатньо уваги їхньому ретельному аналізу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *